Portrait of a young adult woman shielding herself against the sunlight.

Makijaż, który chroni przed promieniowaniem UV!

Promieniowanie ultrafioletowe jest dla naszej skóry bardzo groźne – powoduje poparzenia, przyspieszone starzenie się skóry, a nawet nowotwory. Czy istnieją kosmetyki do makijażu, które oprócz właściwości upiększających, dodatkowo chronią cerę przed szkodliwym wpływem promieniowania? Sprawdź!

W artykule prezentujemy najciekawsze oferty na kosmetyki do makijażu z czerwcowej gazetki sieci DP Drogerie Polskie. Oferty są ważne w dniach 10-24.06.2016 lub do wyczerpania zapasów.

Na temat ochrony przeciwsłonecznej, jaką zapewniają produkty do makijażu krąży wiele mitów. Są osoby, które uważają, że makijaż służy wyłącznie upiększaniu i nie ma co liczyć na jego właściwości ochronne. Inni analizują składy produktów i jednak znajdują substancje kojarzone z ochroną przeciwsłoneczną. Jaka jest prawda? Czy kosmetyki kolorowe mogą nam pomóc uchronić skórę przed przykrymi konsekwencjami ekspozycji na promienie słoneczne? Jeśli tak, to jak silna będzie taka ochrona?

2016-06-11-mak-04

W kosmetykach do makijażu znajdziemy dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: filtry fizyczne (tlenek cynku i dwutlenek tytanu) oraz filtry chemiczne. Siła działania kosmetyków z filtrem zależy od ilości i jakości zastosowanych filtrów. Informuje nas o niej współczynnik SPF – im wyższy, tym mocniejsza ochrona.2016-06-11-mak-05

 

Ochrona przy okazji…

Ze względu na swoje kryjące i barwiące właściwości, tlenek cynku i dwutlenek tytanu bardzo często wykorzystywane są do produkcji pudrów, cieni i innych kosmetyków do makijażu. Niejako przy okazji nadają kosmetykom kolorowym delikatne właściwości promieniochronne. Czy taka ochrona wystarczy, żeby zabezpieczyć nas podczas długiego opalania? Zdecydowanie nie. Warto jednak pamiętać o przeciwsłonecznych właściwościach tlenku cynku i dwutlenku tytanu, kiedy wybieramy się na krótki spacer w niezbyt słoneczny dzień. Co zrobić jeśli planujemy dłuższe wyjście w upalny dzień?

2016-06-11-mak-06

Ochrona celowana!

W sytuacji, w której mamy planach dłuższe przebywanie w bardziej nasłonecznionym miejscu warto postawić na kosmetyki do makijażu, które mają wyraźną informację o dodatkowej ochronie przeciwsłonecznej. Na opakowaniu zawsze znajdziemy wartość współczynnika SPF, która pokaże nam jak długo dany kosmetyk chroni nas przed szkodliwym działaniem słońca. W tego typu produktach znajdziemy zarówno filtry fizyczne, jak i filtry chemiczne. Różnica w stosunku do poprzedniej sytuacji polega na tym, że w kosmetykach typowo przeciwsłonecznych mamy dokładnie zmierzoną i przetestowaną wartość ochrony przed UV. Zwykle jest ona sporo niższa niż w klasycznych produktach do opalania, ale na zwykły słoneczny dzień może w zupełności wystarczyć.

2016-06-11-mak-02

Jak zabezpieczyć się przed wyjściem na plażę?

Przed wyjściem na plaże najkorzystniej jest wybierać wyłącznie produkty o najwyższym wskaźniku SPF (np. SPF 50). Kosmetyków do makijażu o tak wysokim faktorze jest jeszcze stosunkowo niewiele. Może więc okazać się, że będziemy zmuszeni skorzystać z dobrodziejstw zwykłego kremu do opalania, a puder z tlenkiem cynku zastosować wyłącznie jako sposób na zmatowienie rozgrzanej słońcem cery.

Pamiętaj, że nie każdy kosmetyk do makijażu zawiera substancje zabezpieczające skórę przed promieniowaniem słonecznym. Aby mieć pewność, że wybierasz odpowiedni produkt, zapoznaj się z jego składem lub poproś o pomoc pracownika swojej drogerii.

2016-06-11-mak-03