Young man with moisturizer on the face

Męska skóra – 5 różnic w pielęgnacji

Czym różni się skóra mężczyzny od skóry kobiety? Czy te różnice są ważne z punktu widzenia codziennej pielęgnacji? Jakich kosmetyków używać, żeby najlepiej zaspokoić potrzeby skóry mężczyzny? Sprawdź!

W artykule prezentujemy najciekawsze oferty na męskie kosmetyki z czerwcowej gazetki sieci DP Drogerie Polskie. Oferty są ważne w dniach 10-24.06.2016 lub do wyczerpania zapasów.

Zanim przedstawimy 5 kluczowych różnic w pielęgnacji skóry mężczyzny i kobiety, warto pochylić się nad różnicami w budowie naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej u obu płci. Różnice w pielęgnacji wynikają przecież z różnic w budowie i fizjologii skóry.

2016-06-11-gra-12

Męska skóra jest:

  • grubsza od kobiecej, męski naskórek ma o 30-50% więcej warstw komórek,
  • ciemniejsza, ze względu na więcej barwnika (melaniny),
  • mocniejsza w swojej strukturze – u mężczyzn zmarszczki pojawiają się później, od początku są jednak zwykle głębsze niż u kobiet,
  • bardziej tłusta – męskie hormony płciowe stymulują wytwarzanie sebum, mężczyźni mają zwykle większe problemy z trądzikiem – jest on bardziej powszechny i mocniej nasilony,
  • z większą potliwością – ze względu na większą ilość gruczołów potowych,
  • bardziej owłosiona – włosy są grubsze, ciemniejsze i co za tym idzie bardziej widoczne,
  • podatna na łysienie – męskie hormony płciowe sprzyjają utracie włosów.
  • z mniejszą ilością podskórnej tkanki tłuszczowej.

RÓŻNICA 1 – Redukcja nieprzyjemnych konsekwencji golenia

Codzienne golenie męskiej skóry wiąże się z występowaniem podrażnień i zaczerwienień. Aby uniknąć tych problemów stosuj kosmetyki, które przygotują skórę do golenia (zmiękczą zarost, pozostawią na jej powierzchni ochronną warstwę i dostarczą skórze substancji łagodzących) oraz ukoją ją po goleniu (balsamy i kremy zmniejszające podrażnienia i zaczerwienienie).

2016-06-11-tw-02

RÓŻNICA 2 – Więcej złuszczania

Ze względu na większą grubość naskórka oraz problem wrastania włosków po goleniu, męska skóra potrzebuje regularnego złuszczania. Nie wystarczy, tak jak w przypadku kobiet, raz czy dwa razy w tygodniu wykonać peeling. Do codziennej pielęgnacji męskiej skóry warto stosować oczyszczający żel z peelingującymi drobinkami. Ważne jest, aby nie stosować takiego produktu bezpośrednio przed lub po goleniu. Najkorzystniejszy jest schemat, kiedy rano golisz zarost, a wieczorem stosujesz peelingujący żel do mycia twarzy lub odwrotnie.

RÓŻNICA 3 – Kosmetyki normalizujące – stały element pielęgnacji

Cera tłusta, mieszana lub trądzikowa to problem, który znacznie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Jeśli nie masz skóry wybitnie suchej lub wrażliwej w codziennej pielęgnacji warto stosować kremy, które mają działanie normalizujące. Jeśli problem błyszczenia się skóry jest większy, postaw na produkty matujące.

2016-06-11-tw-03

RÓŻNICA 4 – Przede wszystkim profilaktyka

Myślałeś o kremie przeciwzmarszczkowym? Jeśli z jego stosowaniem czekasz na pojawienie się pierwszych zmarszczek, nie jest to najlepsza strategia. Męskie zmarszczki pojawiają się gwałtownie i są z reguły dużo głębsze niż u kobiet. Nie dostaniesz sygnałów ostrzegawczych – albo zdecydujesz się na profilaktykę, albo „pewnego dnia” obudzisz się ze starszą o kilka lat skórą. Zmiany, które nastąpią będą trudne do odwrócenia.

RÓŻNICA 5 – Miejscowa terapia niedoskonałości

Dla kobiet nieprzewidziana „dioda” na nosie lub czole nie stanowi dużego problemu – od tego mamy makijaż. Chociaż istnieją produkty do makijażu przeznaczone również dla mężczyzn, to jednak nadal ciężko namówić panów na ich stosowanie. Żeby nieco ograniczyć problem niedoskonałości, które pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie (np. przed ważnym spotkaniem) warto zaopatrzyć się w kosmetyki nasycone składnikami aktywnymi, które stosujemy miejscowo na zmiany trądzikowe. Jeśli zadziałasz sprawnie, „pryszcz” powinien zniknąć zanim ukaże Ci się w pełnej krasie.