Make up woman face. Contour and highlight makeup. Isolated on white

Podstawowe zasady konturowania twarzy

W ostatnich latach, głównie za sprawą gwiazd i celebrytów, coraz bardziej popularny staje się makijaż modelujący. Jesteś ciekawa jak to możliwe, że przy pomocy kilku kosmetyków można niemal zmienić się w inną osobę? Dzisiaj poznasz podstawowe zasady, którymi należy kierować się wykonując taki makijaż!

W artykule prezentujemy najciekawsze oferty na kosmetyki do makijażu z lutowej gazetki sieci Drogerie Polskie. Oferty są ważne w dniach 15-26.02.2016 lub do wyczerpania zapasów.

Makijaż modelujący, modelowanie twarzy, konturowanie twarzy – określeń jest wiele, ale zawsze chodzi o to, żeby wyglądać znacznie lepiej niż w rzeczywistości. Ukryć swoje wady i mocno wyeksponować atuty. Jeszcze kilkanaście lat temu tajniki makijażu modelującego znały wyłącznie profesjonalne wizażystki. Mocne konturowanie wykorzystywano głównie na planach filmowych. Dzisiaj za sprawą gwiazd internetu, które dzielą się z fanami niemal wszystkimi aspektami swojego życia, mamy okazję przyjrzeć się jak przebiega proces wykonania makijażu konturującego.

Konturowanie twarzy:

 • podkreśla atuty urody,
 • ukrywa jej mankamenty,
 • pomaga korygować asymetrie, łagodzić ostre rysy,
 • nadaje twarzy trójwymiarowości,
 • ukrywa zasinienia pod oczami,
 • wyszczupla twarz i nadaje jej intrygującego charakteru.

Od czego zacząć?

Aby wykonać naprawdę efektowny makijaż konturujący potrzebujesz kryjących kosmetyków w kilku odcieniach. Nie wystarczy więc zwykły podkład w kolorze skóry. Największą paletę możliwości uzyskasz dysponując trzema wariantami każdego produktu – w kolorze cery, jaśniejszym i ciemniejszym. Absolutne minimum to 3 podkłady i 2-3 pudry w kamieniu lub sypkie. W razie potrzeby możesz dokupić dodatkowo korektory, rozświetlacze, bronzery i konturówki.

Nie masz czasu, ochoty lub pieniędzy na tak zaawansowane konturowanie? Zasady gry światła i cienia możesz wykorzystać stosując zwykły bronzer czy róż.

2016-02-13-ma-01

Jak konturować?

Głównym zadaniem wszelkich zabiegów modelujących jest zbliżenie naszego kształtu twarzy do ideału. No tak, tylko skąd wiadomo co jest idealne? Za klasycznie piękne przyjęło się uważać twarze w kształcie owalu. Przy pomocy konturowania możemy złagodzić ostre rysy i sprawić, że np. kwadratowy podbródek stanie się bardziej okrągły – czyli bliższy idealnemu owalowi.

Główne zasady konturowania:

 • zanim zaczniesz się malować spróbuj określić swój kształt twarzy oraz zidentyfikować miejsca wymagające ukrycia lub wyeksponowania,
 • zadbaj o dokładne oczyszczenie i nawilżenie skóry – nie ma nic gorszego niż spora ilość kosmetyków na przesuszonej skórze,
 • nie zapominaj o aplikacji bazowego produktu (np. podkładu) w kolorze skóry – oprócz tego, że chcesz cos ukryć lub wyeksponować musisz przecież wyrównać koloryt cery i ukryć niedoskonałości,
 • zaczynaj od aplikacji podkładu w kolorze skóry na całą twarz – koniecznie cienką warstwą,
 • kolory jasne podkreślają, eksponują, wysuwają do przodu, wyostrzają rysy, odbijają światło, rozświetlają, powiększają, podkreślają,
 • kolory ciemne ukrywają, oddalają, zmniejszają widoczność, zmiękczają rysy, pochłaniają światło, wyszczuplają,
 • nie zostawiaj widocznych granic pomiędzy dwoma odcieniami – podkłady w różnych kolorach należy rozetrzeć tak, aby granica była niewidoczna – możesz to zrobić palcami lub gąbeczką,
 • nie zrażaj się niepowodzeniami – konturowanie to trudna sztuka wymagająca wiele praktyki, do nauki możesz wykorzystać instruktażowe filmy dostępne w internecie.

Pamiętaj, że prawdziwy makijaż modelujący to nie jest rozwiązanie, które sprawdzi się w codziennym funkcjonowaniu. Konturowana twarz najlepiej wygląda wieczorem lub w mocnym świetle, np. błyskających fleszy. Jeśli chcesz wykonać perfekcyjny makijaż na wesele czy sesję zdjęciową – modelowanie sprawdzi się idealnie. Do pracy jednak wybierz odchudzoną wersję klasycznego konturowania – wykorzystaj bronzer, rozświetlacz lub róż do policzków.

Wyposażona w nową wiedzę możesz spróbować wykonać swój pierwszy w życiu makijaż na czerwony dywan!