Beautiful girl with facial mask of cucumber. Toned image

Poznaj ABC pielęgnacji skóry dziecka!

Skóra dziecka ma inną budowę niż skóra dorosłego, dlatego należy jej się szczególna troska. Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci. Dowiedz się jakie kosmetyki możesz bezpiecznie stosować w określonym wieku!

W artykule prezentujemy najciekawsze oferty na kosmetyki dla dzieci z sierpniowej gazetki sieci DP Drogerie Polskie. Oferty są ważne w dniach 16-31.08.2016 lub do wyczerpania zapasów.

Skóra dziecka a skóra dorosłego

Skóra niemowląt, czyli dzieci od ukończenia miesiąca do ukończenia pierwszego roku życia różni się od skóry dorosłych. Jest znacznie cieńsza, przez co bardziej podatna na uszkodzenia i podrażnienia. Ma większą wrażliwość na działanie rozmaitych niekorzystnych czynników, nie chroni w pełni przed zimnem czy upałem, a także nie stanowi silnej bariery dla rozmaitych szkodliwych substancji. Ze względu na nie w pełni wykształcony układ immunologiczny, skóra niemowlęcia jest bardziej podatna na alergię i często pojawiają się na niej rozmaite wysypki. Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że do pielęgnacji skóry niemowląt powinniśmy stosować specjalne, dedykowane tej grupie kosmetyki.

2016-08-12-c-01

Kosmetyki dla niemowląt – co warto kupić?

Najważniejsze produkty do codziennej higieny i pielęgnacji skóry niemowlaka:

  • płyn do kąpieli, ewentualnie szampon,
  • oliwka, krem lub balsam do ciała,
  • krem do twarzy,
  • krem do pupy, na odparzenia,
  • nawilżane chusteczki,
  • krem z filtrem przeciwsłonecznym lub krem ochronny na mroźne dni.

Warto pamiętać również o dostosowanym do wieku malucha zestawie do mycia zębów. Pierwsze czynności związane z pielęgnacją jamy ustnej należy rozpocząć najpóźniej po pojawieniu się pierwszego ząbka mlecznego – wtedy przyda się specjalna szczoteczka zakładana na palec. Wcześniej można przemywać dziąsła gazikiem nasączonym przegotowaną wodą.

2016-08-12-c-03

2016-08-12-c-05

2016-08-12-c-04

Kosmetyki dla małych dzieci

Im dziecko starsze, tym jego skóra bardziej upodabnia się do skóry dorosłego. Pełną dojrzałość osiągnie jednak dopiero po zakończeniu okresu pokwitania. Dla małych dzieci nadal warto wybierać kosmetyki dedykowane określonym grupom wiekowym. Nie muszą (choć mogą) być to już kosmetyki dla niemowląt – w zupełności wystarczą produkty dla dzieci. Wybieraj tylko takie, które na opakowaniu mają wyraźną informację dotyczącą wieku, od którego można je stosować. Im bardziej naturalne produkty, tym lepiej.

2016-08-12-c-02

Nie tylko kosmetyki…

Kiedy w naszym domu pojawia się nowy członek rodziny warto zwrócić uwagę nie tylko na kosmetyki do codziennej higieny i pielęgnacji, ale również na środki czystości, które mogą mieć jakikolwiek kontakt ze skórą maluszka. Najważniejsze produkty, które bezwzględnie należy dostosować do wymagań skóry dziecka to proszek do prania i płyn do płukania tkanin.

2016-08-12-c-06